Ağda Yaptıktan Sonra Neden Sivilce Çıkar?

Ağda yaptıktan sonra sivilcelenme
Ağda bayanların en fazla kullandığı tüylerden kurtulma yöntemlerinden biridir ve ağda sonrası oluşan sivilceler birçok bayanın karşılaştığı istenmeyen bir durumdur.

Bu istenmeyen duruma yol açan ağda yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır, bunlara dikkat edilmediği zaman maalesef ağda sonrası sivilceler oldukça can sıkıcıdır.

Tüylerin ters yönden çekilmesi be sebeplerden biridir, diğer sebepleri ise, ağdanın çok sıcak olarak cilde uygulanması, ağdanın çok sert biçimde çekilmesi, tüylerin çok uzun ya da çok kısa olması bu nedenler arasındadır.

Ağda sonrası sivilceleri nasıl önleyebiliriz?

Mens döneminden bir kaç gün önce ve sonrasında, cildin hassaslaştığı bu dönemlerde ağda yapmak sivilceye davetiye çıkarır, mens döneminde, hemen öncesi ve sonrasında ağda yapılmamalı.

Ağda yapmaya başlamadan önce peeling etkili bir vücut şampuanı ile ölü cilt hücrelerini temizleyin. Bunu bir el havlusunu ılık suyla ıslatarak yapabilirsiniz.

Bu sayede hem ölü cilt tabakasından kurtulursunuz hem de cilt yüzeyindeki fazla yağdan arınmış olursunuz.

Ağda yaptıktan sonra, bol ve pamuklu giysiler giyerek cildinizin hava almasını sağlayın. Ağda yapacağınız bölgeye ağdayı yapmadan önce hafif pudra ile masaj yapın, ağda yapmadan yarım saat önce reçetesiz satılan bir ağrıkesici almanız ağrı ve tahriş ihtimalini azaltacaktır.

Terlemek sivilceleri arttıracağından dolayı ağda sonrası egzersiz yapılmamalı ve fazla terlememeye dikkat edilmeli.

Ağda sonrası oluşan sivilceler için ne yapılabilir?

Sivilce oluşan bölgelerin sivilcenin büyümemesi için kesinlikle elinizle dokunmayın ve sivilceleri sıkmayın. Sivilcenin oluştuğu yerlerde bulunan kıl kökleri ağda sonrası bakterilere karşı korumasızdırlar ve ellemek sivilceleri daha kötü yapar.

Ağda sonrası sivilce oluştuysa sonrasında iki gün havuza girilmemeli ve küveti doldurmak yerine ayakta duş alınmalı.

Tahrişi azaltmak için bir poşete 5-10 tane buz koyun ve bunu temiz bir havluya sarıp sivilcelerin olduğu yerlere soğuk kompres yapın.

Yorum Ve Yardım Bölümü!