Badem Yağının Faydaları

Badem Yağı:Tatlı ve acı badem yağı olarak ikiye ayrılır. Kozmetik sektöründe birçok cilt ve saç bakım ürününde badem yağı kullanılır. İçeriğindeki A ve B vitaminleri tüm ciltlere uygundur.

Ayrıca K vitamini cildin nemlenmesi için çok faydalıdır. Saç, kirpik, kaş bakımında ve cilt bakımında badem yağı çok tercih edilen bir yağdır.

 Badem yağının faydaları şu şekildedir:

 –İçeriğindeki E vitamini cildi beslediği için ciltte oluşan ölü hücreleri temizler, cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.

 – Ayrıca dudak çatlaklarına çok iyi gelir.

 – Göz etrafında oluşan yaşlanma lekeleri ya da doğum lekeleri gibi kararmış bölgesel lekelerin giderilmesinde çok faydalıdır.

 –Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlayan doğal bir nemlendiricidir.

 –Yanmadan kaynaklı izler biraz badem yağı sürüldüğünde kendini toparlar ve kısa sürede geçer. Bebekler için pişik tedavisinde kullanılabilir.

 – Kabızsanız bir tatlı kaşığı badem yağı ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. Kaşlarınızda ve kirpiklerinizde seyrelme oluşuyorsa badem yağıyla onları tekrar canlandırabilirsiniz.

 –Doğal bir güneş koruyucu krem gibidir. Cildimizdeki kaz ayakları ve vücudumuzdaki kilo ya da doğum kaynaklı çatlakların iyileşmesinde masaj yapmada kullanılır.

 –Egzama tedavisinde kullanılır.

 – Tansiyon ve kolesterole iyi gelir. Düzenli bir şekilde kullanılırsa besleyici bir tırnak bakım kremi olur.

 –Bir bardak sütün içine bir kaç damla badem yağı damlatarak sinir sisteminizi koruyabilirsiniz.

 –Yemeklerde kullanılan badem yağı kalp sağlığımıza faydalıdır.

 –Bir yemek kaşığı badem yağı içine bir yemek kaşığı bal eklenir. Bu iki karışıma yarım avokado ezilerek ilave edilir. Ortaya çıkan karışım masaj yaparak yüze sürülür.

20 dakika masaja devam edilir. Daha sonra ılık su ile cilt yıkanır. Haftada bir kez uygulamak yeterlidir. Özellikle yaşa bağlı kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.

 – Bir diğer badem yağı kürü ise süt tozu ve limon suyunun karıştırılarak badem yağı ilavesi ile yapılan nemlendiricidir. Cildi çok kuru olanlar için bulunmaz bir nemlendirme sağlayacaktır.

 – Saçlar için badem yağı kürü ise şu şekildedir: Banyoda ıslanmış saçlara tatlı badem yağı kullanılır.

 – Ayrıca badem yağını zeytinyağı ile eşit oranda karıştırarak saç diplerinize masaj yapıp 2 saat bekleyebilirsiniz. Daha sonra yıkadığınızda saçlarınızın parlak ve sağlıklı göründüğünü göreceksiniz.

Yorum Ve Yardım Bölümü!