Çatlayan Ellere Ne Yapılmalı, Evde Bakım Önerileri?

Derisi çatlayan eller hem güzel gözükmez hem de insanın canını acıtır. Ellerin güzel ve bakımlı görünmesi için ellerimizin derisini çatlatacak işlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor.

Çatlayan ellere ne yapılmalı?

Öncelikle el derisinin neden çatladığını tespit edilmeli. Başlıca el çatlama nedenleri ve önlemleri yazımızda anlatacağız.

SOĞUK: Sıfırın altında olan soğuk havalar özellikle kadınların ellerini çatlatır. Dış ortamda uzun saatler bulunmak ya da çalışmak zorunda olan insanların hem elleri hem de yüz derileri çatlamaya müsait hale gelir.

Bunun için evden çıkmadan iyi bir nemlendiriciye ile ellerin iyice kremlenmesi ve eldiven takılması önerilir.

DETERJANLAR: Bulaşık, çamaşır yıkamak ve ıslak bezle temizlik yapmak elleri fena halde çatlatır. Bir de su kireçliyse çatlama hızı ve miktarı artar.

Temizlik yaparken mutlaka bulaşık eldiveni takılması ve deterjanlarla özellikle de çamaşır suyu ile direkt temastan kaçılması önerilir.

AŞINDIRICI İŞLER: Sert cisimlerle yapılan çalışmalar elin hem içini hem de dışını adeta zımpara kâğıdı gibi pürüzlü yapar.Bunun için uygun ve ele tam oturan eldivenlerle iş yapılması önerilir.

Çatlayan Ellere Evde Bakım

1. Elleri düzenli olarak nemlendiriciyle deriye iyice yedirmek suretiyle bakım yapılmalı. Badem yağı bunun için özellikle önerilen doğal bir yağdır.

2. Limonu direkt avuç içine sıkıp elleri ovuşturmak derisini yumuşak ve pürüzsüz yapar.

3. Kremayı ellere sürüp üstüne plastik eldiven giyip 10 dakika bekletilirse eller yumuşacık olur.

4. Vazelin en iyi nemlendiricilerden biridir.

5. Zeytinyağını bir parça pamuk yardımıyla elin üst derisine sürterek sürmek ve bu yağ elde kuruyana kadar suya değmemek elleri yumuşatır.

6. Banyo yaparken sabunla iyice köpürtülmüş lifle peeling yapar gibi elleri ovmak ve banyodan çıkınca doğal yağlardan birini deriye uygulamak el güzelliği için yapılacak en güzel bakımlardan biridir.

Yorum Ve Yardım Bölümü!