Cilt lekeleri ve çeşitleri

Cilt Lekelerinin oluşması için tek bir neden bulunmamaktadır, cildin yaşlanması, güneş ışınlarına maruz kalmak, hamilelik gibi nedenler cilt lekelerinin oluşması için yeterli sebeplerdir.

Cİlt lekelerinin çeşitlerini sizler içn sıraladık ve açıkladık!

1 – Cilt Yaşlanması Nedeniyle Oluşan Lekeler

Deri hücrelerimizde melanin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde ilerleyen yaşlarımızda derimizde birikmeye başlar ve bu birikimin artması sonucunda cildimizde yaşlılığa bağlı olarak cilt lekeleri oluşur. Kişilerin ilerleyen yaşlarına kadar güneşe korunmadan maruz kalmaları da bu lekelerin oluşumunu hızlandıran bir diğer faktördür.

2 – Güneş Nedeniyle Oluşan Lekeler

Kişiler uzun süreli güneşe maruz kaldıkları, cilt kendini korumak için savunma mekanizmasını devreye sokarak kalınlaşır ve melanin üretmeye başlar.  Melanin üretiminin arttığı durumlarda cilt lekelerinin oluşması kaçınılmaz bir sondur.

3 – Hamilelik Nedeniyle Oluşan Lekeler

Kadınlar hamilelik dönemlerinde yoğun hormon değişimlerine maruz kalırlar ve bu hormon değişimleri ister istemez kadınlarda bir takım değişikliklere sebebiyet verirler. Hamilelikte salgılanan hormonlar ile melanin üretimi tetiklenebilir ve melaninin vücutta aşırı üretilmesi sonucu cilt lekeleri meydana gelebilir. Aynı durum doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için de geçerlidir. Hormon düzeyindeki değişimler ve melanin hormonunun ciltte aşırı çoğalması ile birlikte cilt lekelerine sebebiyet verir. Lekelenmeler yüzde oluşur ( çoğunlukla alın, burun, çene, yanak bölgeleri lekelerin yoğunlaştığı yerlerdir ).

4 – Diğer Sebepler

Akne, cilt yanığı gibi rahatsızlıklar iyileşirken ciltte leke bırakma eğilimindedirler. Bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar ve medikal ürünler de, kullananın cilt özelliğine göre cilt lekelenmesine neden olabilirler.

Cilt Lekelerinin Tedavisi İçin İpuçları:

Cilt lekelerini gidermenin kimyasal ve bitkisel yolları bulunmaktadır. İçerisinde C vitamini bulunduran doğal asitli bitkiler ( limon, portakal, greyfurt, çilek gibi ) cildi beyazlatma özelliği barındırırlar. Bu bitkilerin suyunun sıkılarak cilde uygulanması lekelerin azaltılması için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde lazer teknolojisi de cilt lekelerinin azaltılması ve yok edilesinde etkin olarak kullanılmaktadır. Sorunlu bölgeye uygulanan lazer cildin üst katmanının soyulmasına neden olur. Hasar gördüğünü düşündüğü cildi onarmak isteyen cilt, yeni hücreler oluşturarak genç bir katman oluşturmakta ve böylelikle de lekelerin yok edilmesinde başarıya ulaşılmaktadır.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!