Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Evde cilt bakımı yapılması için birinci adım cildin temizliğinden geçer. Cild temizliğinin sağlanması için kullanılacak ürünün ya da ev yapımı temizleyicinin doğru bir tercih olabilmesi için cilt türünün öğrenilmesi şarttır.Evde cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bunun için;

  • Cilt üzerinde pul pul dökülmeler var ise, cilt türü kuru;
  • Çok parlayan, büyük gözenekleri var ise, cilt türü yağlı;
  • Alın, burun, çene bölgelerinde yağlanma olup, yanaklarda kurumanın olması ise, cilt türünün karma bir cilt olduğunu gösterir.
  • Makyaj malzemeleri ve çeşitli cilt bakım ürünlerinin kullanılması sonucunda ciltte batma, yanma, kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa, cilt tipi hassas demektir.

 Cilt Temizliği;

Cilt türü, normal ise çok farklı ve çok pahalı ürünler tercih etmeye gerek kalmadan yumuşak bir ürün tercih edilmelidir. Bol ve ılık su ile durulanan cildin ardından da kurulanması gerekir. Cilt türü kuru veya yağlı ise alkol içermeyen yumuşak ürünler tercih edilmelidir. Kuru ciltlerin pul pul dökülme özelliği olduğu için hafta bir kez cilde uygun peeling yapılıp ölü derilerden temizlenilmelidir. Sıcak su ve sabun kullanımından uzak durulmalıdır.

Yağlı bir cilde sahip olan kişiler, jel şeklinde köpüren temizleyicileri tercih etmelidirler. Daha sonra da bol ılık su ile durulama yapmalıdırlar. Bu tür cilde sahip olan kişilerin papatya, yeşil çay, gliserin ve aloe içerikli ürünleri tercih etmeleri de uygun olur.

Cilt türü ne olursa olsun her kişinin temizlik sırasında;

  • Cilt türüne göre temizlik ürününün seçilmesine ya da evde hazırlanmasına,
  • Yüz ve dekolte bölgesi olmak üzere boyun kısmının su sayesinde nemli tutulmasına,
  • Temizlemek için seçilen ürünün, çok az az cilde yayılmasına, bunu yaparken ise dairesel hareketler ile cilde masaj yapılmasına,
  • Ilık su ile ıslatılmış havlu yardımı ile yüz, boyun ve dekolte bölgesi yıkanmasına,
  • En son olarak da gözlerde bulunan makyaj, özel göz temizleme ürünleri ile temizlenmesine dikkat etmesi gerekir.

Tonikleme;

Tonikleme, cildin temizlenmesinin ardından gözeneklerin açılması ve dolayısı ile de siyah nokta ve sivilce oluşumunun engellenmesi açısından gerekli bir işlemdir. Bunun için gül suyu kullanımı uygundur. Gül suyu alırken içerisinde kimyasal madde ve esans içermemesine dikkat etmek gerekir.

Nemlendirme;

Cilt türü ne olursa olsun banyodan sonra her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı olabilir. Çünkü ileri ki yaşlarda ciltte nem kaybı yaşanacağı için bu nem kaybının zamanla cilde sıkıntısı yaratacağı bir gerçektir. Özellikle banyodan sonra ve güneşli havalarda cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemlendirme işlemi sırasında cilt tipine uygun olsa da içinde ki kimyasal maddeler nedeni ile ürünler ciltte tahribat ve alerji yapabilmektedir. Bu nedenle evde hazırlanabilecek doğal içerikli nemlendiriciler, hem cildinize zarar vermeyecek, hem de yan etki yapmayarak cildinizin nemini ayarlayacaktır. Nemlendirici krem evde hazırlanmak istenirse; 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı, 2 ya da 3 damla anemon yağı, 5 damla kadar çörekotu yağı ve 1 tatlı kaşığı kadar bitkisel gliserin ilave edilir. Tamamı karıştırılan yağlar, güneşe çıkılmadığı zamanlarda geceleri sürülmelidir.

Cilt ne kadar çok yıkanırsa o kadar çok kuruma riski taşır. Bu nedenle sabah kalkınca ılık su ile yüzün bir kez yıkanıp daha sonra da ovalanmadan kurulanması yeterli olacaktır. Yıkamanın ardından muhakkak nemlendirme işlemi yapılmalıdır.

Vücutta Oluşan Yağlar

Cilt bakımı yapıldığı sırada sadece yüzde değil vücudun her yerinde yağlanma veya kuruluğa bağlı pullanma oluşur. Bunun için evde hazırlanacak besleyici kürlerin uygulanması, cilt bakımından da fayda sağlayacaktır.

Evde hazırlanan cilt bakımı kürü tarifi; 1 fincan shea yağı, yarım fincan Hindistan cevizi yağı, sıcak su dolu bir kabın içinde eritilir ve soğumaya bırakılır. Diğer yandan bir demet biberiye bitkisi tencere içerisinde su ile kaynatılır. Biberiye bitkileri süzüldükten sonra suyunun içerisine badem yağı, 5 gram kadar lavanta yağı, daha önce hazırlanan shea yağı ve Hindistan cevizi yağı karışımı her duştan sonra vücuda masaj yaparak yedirilir. Buzdolabı içerisinde ve cam kapta muhafaza edilmesi gerekir.

 

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!