Evde Doğal Lavanta Yağı Nasıl Yapılır

Lavanta yağı çeşitli faydaları nedeni ile sıkça kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe, kozmetik sektöründe hatta temizlik sektöründe bile geniş bir kullanım alanı vardır.

Lavanta Yağının Faydaları Neler

 • Lavanta yağı saçta kepek oluşumuna iyi gelir
 • Dudaklarda oluşan çatlak ve uçuklara iyi gelir
 • Yanık tedavisinde kullanılır
 • Böcek sokmalarında ve arı sokmasında kullanılır
 • Burun kanamasına iyi gelir
 • Göz yaşarmasına iyi gelir
 • Ayak ağrılarına iyi gelir
 • Egzama ya da dermatit problemlerinin üzerine sürülmesi iyi gelir
 • Güneş yanıklarına iyi gelir
 • Kaşıntıya iyi gelir
 • Saçta hoş bir koku verir
 • Ayak altındaki çatlaklara iyi gelir
 • Bakterileri yok etmeye yardımcıdır
 • Saç dökülmesini azaltır

Bu ve bunun gibi birçok faydası vardır lavanta yağının. Kullanımı konusunda tek sakınca hamile bayanlarda kullanılmaması gerekmektedir.

Evde Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Aktarlardan ve marketlerden hazır olarak alınan lavanta yağları endüstriyel yöntemler kullanarak elde edilir. Bu aşamada içine ek maddelerde katılabiliyor. Bu nedenle saf lavanta yağı bulmak isteyenler kolay kolay bulamıyor.

Hazır uçucu yağlar yerine evde de basit bir şekilde lavanta yağı elde etmek mümkün. Bunun için tarif şöyle;

İstediğiniz miktarda taze lavanta toplayarak işe başlayın. Bu taze lavantaları küçük küçük kırarak bir kavanoz içine koyun. Kavanozlara ellişer gram olacak şekilde paylaştırın lavantaları. 50 gram lavanta için 100 gram saf zeytinyağını da bu cam kavanoza ekleyin. Ne kadar lavanta kullanacaksanız iki katı kadar zeytinyağına ihtiyacınız var yani. Bu şekilde orta yoğunlukta bir yağ elde edersiniz. Daha yoğun bir yağ elde etmek isterseniz daha az zeytinyağı kullanmanız gerekir. Hatta zeytinyağı yoksa diğer sıvı yağlar da kullanılabilir fakat zeytinyağının şifalı özelliğini elde edemezsiniz.

Zeytin yağını da eklediğiniz kavanozu ağzını sıkıca kapatın. Daha sonra bu cam kavanozları çok güneş alan bir yere bırakın ve burada 20 gün ya da 1 ay kadar bekletin. Bu sürede mayalanma olacaktır. Tabi bu bekleme süresinde her gün yağı çalkalamak gerekmektedir.

Bir aylık süre dolunca bu yağı bir tülbentten geçirerek süzün.  Tülbentte kalan bitki parçalarını da yağa iyice sıkın. Daha sonra elde ettiğiniz bu uçucu yağı koyu renkli cam bir şişeye koyun. Bu şişenin üzerine yağı yaptığınız tarihi yazmayı unutmayın.

Bu şişeyi serin ve güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. İyi muhafaz ederseniz yaklaşık olarak 1 yıla kadar kullanabilmeniz mümkün.

Bu yöntemi kullanarak sadece lavantanın değil her türlü bitkinin, meyvenin ya da sebzenin yağını yapmanız mümkün. Aynı oranlarda yağ ve bitki kullanarak bunu elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu yağları ise eczane ve aktarlardan aldığınız hazır uçucu yağlar yerine aynı amaçla kullanabilirsiniz. Zaten bu aktardan ve eczanelerden aldığınız hazır yağların zeytin yağı ile karıştırılmadan cilde değmemesi gerekmekte.

Bunun dışında yine evde uygulanabilecek bir lavanta yağı yapma yöntemi de var. O da şöyle;

Demetler haline getirilen lavantaları büyük bir kazanda kaynatın. Az miktarda yapacaksanız geniş bir tencere de işinizi görür. Bu karışım kaynarken çıkan buhar bir boru yardımıyla soğuk bir bölmeden geçiriliyor ve aniden soğutularak yoğunlaşıp sıvı halini alıyor. Bu şekilde elde edilen sıvıda hem su hem de uçucu yağ oluyor. Uçucu yağlar sudan daha hafif olduğundan üst kısımda kalıyor ve suyla karışmıyor. böylece de uçucu yağ elde edilmiş oluyor. Bu yöntemle 80 ya da 100 kilo gibi büyük bir miktar lavantadan 1 kilo yağ elde edebiliyorsunuz.

Bu iki yöntemden ilk yöntem hem evde uygulanması daha kolay hem de daha az lavanta ile daha fazla yağ elde etmenizi sağlıyor. Fakat ikinci yöntemde tamamen saf ve katkısız lavanta yağı elde ediliyor.

4 Comments

 1. Şefika 15 Şubat 2018
 2. Ozi 18 Mart 2018
 3. Ozi 18 Mart 2018
 4. Bayang 26 Ekim 2018

Yorum Ve Yardım Bölümü!