Evde Pedikür Nasıl Yapılır? Öğren

Ayak sağlığı ve ayak bakımı hem kadın hem de erkekler için oldukça önemlidir. Fakat bu konuyla bayanlar daha çok ilgilenir. Özellikle yazın, yazlık ayakkabıları gönül rahatlığıyla giyebilmek bakımlı ayaklarla daha kolay oluyor. Kimse nasırlı ya da sertleşmiş ayaklarla dolaşmak istemiyor. Aslında bakımlı olmak çok zor bir iş değildir. Her şeyin başı temizlikten geçtiğinden genelde bütün bakımların en etkili olduğu ve en kısa sürede sonuç verdiği durumlar banyo sonrası yapılmasıyla ilgilidir. Pedikür için de en doğru zaman banyo sonrasıdır. Banyo sonrasında bütün vücut yumuşar ve nemlenir. Hem pedikür hem de manikür için en doğru zaman banyo sonrasıdır. Eğer pedikürü banyo sonrası yaparsak ayakları yumuşatmak için ekstra çaba sarf etmemize gerek kalmaz. İşimiz kolaylaşır.

Evde Pedikür Yapmak İsteyenler İçin uygulamalar!

Ayak Temizliği: Eğer banyo sonrasına denk getiremediyseniz ayaklarınızı içi su dolu leğende bekletmelisiniz. Bunu yapmadan önce ayaklarınızı yıkamalısınız. Oje varsa da çıkarmalısınız. Ayaklar leğenin içinde yumuşayana kadar bekletilmelidir. Pedikür işlemi ayaklar yumuşadıktan sonra yapılmaktadır. Yumuşayan ayaklardaki sertlikler, nasırlı bölgeler topuk törpüsü yardımıyla törpülenir. Böylece tabandaki ya da ayağın üzerindeki herhangi bir noktadaki sert deriler dökülür. Böylece ayağınız temiz ve yumuşacık olur. Bu işlemi yaparken kesinlikle ayağın nemli olmasına dikkat edilmelidir. Ne kuru bir ayak ne de ıslak ve henüz iyice nemlenmemiş bir ayak törpülenme için uygun değildir. Leğende yeterince bekleyip yumuşayan ayaklar kurulandıktan sonra bu işlem yapılmalıdır.

Tırnaklar: Tırnaklar için de en uygun zaman banyo sonrasıdır. Fakat leğende bekleterek de gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Yumuşamış tırnakların kesimi ve bakımı daha kolaydır. Et makası yardımıyla tırnaklarımızın üzerindeki etleri kesebiliriz. Tırnaklarınıza istediğiniz şekli verdikten sonra kolonya ile mikrobu temizleyip istediğiniz ojeyi sürebilirsiniz.

Bütün bu işlemlerden sonra kullandığınız malzemeleri temizleyerek bırakmak da önemlidir. Çünkü temizlenmediğinde bu aletlerde bakteri üreyebilir. Sonrasında cildiniz için sağlıksız olabilir. Bunun yanında böyle kişiye özel aletlerin başkaları tarafından kullanılması da doğru değildir. Bu malzemeleri kişi iyi temizlemeli ve kendisi kullanmalıdır.

Ayak Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bakımlı ayaklara sahip olmak için öncelikle kişisel temizliğe dikkat etmek gerekiyor. Temiz ve bakımlı ciltlerde daha az problem görülüyor. Ayak bakımı için de banyodan sonra belli zamanlarda topuklar törpülenmelidir. Bu törpüleme işlemini yaparken ayağın hassas bölgelerine dikkat etmek gerekir.

Ayaklarda nasır, çatlak ya da sertlik gibi problemlerle karşılaşmamak için ayakkabı ve terlikler de önemlidir. Açık ayakkabı ve terlikleri yazın çok sık giydiğimiz için ayak çatlakları daha çok yazın görülür. Bu durumu önlemek için akşamdan ayaklarımıza vazelin sürüp öyle uyumalıyız. Çorap içinde sabaha kadar yumuşayan ayakları bu yöntemle nasırdan kurtarabiliriz.

Fazla kilolu kişilerde ayakta nasır ve çatlaklar sık görülür. Zaten vücudun bütün yükünü çeken ayaklar bir de fazla kiloyu taşımakta zorlanır. Yıpranan ayaklarda deri sertliği ve nasırlar görülür. Çatlayan ayaklarda zaman zaman sızlamalar da hissedilebilir. Bu nedenle öncelikle fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

 

Ayak bakımı sonrasında nemlendirici kullanmak gerekir. Çünkü ayak tabanında görülen sertliklere daha çok cildi kuru olanlarda rastlanır. Yani kuru ciltli kişilerde ayak tabanı sertleşmesi ya da nasırlar daha çok görülür. Bu nedenle derinin sertleştiği bölgelere nemlendirici krem uygulamak gerekir. Bunun için önce leğende ılık suda bekletilerek yumuşatılan ayaklar topuk törpüsüyle törpülenir. Daha sonra bu bölgeye nemlendirici sürülür. Böylece ayakların ne kadar yumuşadığı fark edilir. Bu işlemin tekrarlanması kalıcı sonuçlar alınmasını da sağlayacaktır.

pedikür nasıl yapılır evde

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!