Evde Yapabileceğiniz Kolay Manikür

Bakımlı olmak herkesin ortak isteğidir. Manikür ise bakımlı olmanın ilk kuralı olarak sayılabilir. Manikür yapmak için kimi zaman zamanımız, kimi zaman da bütçemiz yeterli olmayabilir. Bayanlar evde manikür yapmanın zor olduğunu düşünseler de aslında düşünülen kadar zor bir uygulama değildir. Kullanacağınız basit aletler ve oje, vazelin, el kremi gibi kozmetik ürünlerle manikürcünün elinden çıkmış gibi sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Manikürün Adımları

 1. İlk önce kullanacağınız tüm aletleri yanınıza alın;
 • Aseton
 • Pamuk
 • Tırnak makası
 • Törpü
 • Tırnak eti makası
 • Bir kap ılık su
 • El kremi
 • Vazelin
 • Oje
 1. Eğer ellerinizde oje varsa, aseton ve pamuk yardımı ile ojelerinizi silin, tırnaklarınızda pamuk kalıntısı kalmaması için ellerinizi yıkayın.
 2. Eğer tırnaklarınızı kısaltmanız gerekiyorsa tırnak makası yardımı ile kısaltın.
 3. Tırnaklarınızın tam simetrik olması ve çıkıntıları olmaması için törpü yardımı ile tırnaklarınıza şekil verin.
 4. Ellerinizi 5 dk kadar ılık suda bekletin.
 5. Ellerinizi kuruladıktan sonra tırnak diplerinize ( tırnak eti kısmına ) törpünün ucuyla aldığınız vazelini sürün
 6. Vazelini tırnak diplerinize yedirdikten sonra tırnak eti makası yardımı ile tırnak etlerinizi kesin ( tırnak eti kesmek istemeyenler, tırnak etlerini diplere hafifçe itebilir )
 7. Tırnak etlerinizi kestikten sonra ellerinizde vazelin kalıntısı kalmaması çok önemlidir bu nedenle ellerinizi yıkayın.
 8. Şimdi oje sürmeye hazırız, ilk önce başparmaklarınız dışındaki parmaklarınıza oje sürün, iki kat olarak uygulayın ( başparmaklara en son oje sürülmesinin nedeni; ojenizin taşması durumunda oje sürülmemiş başparmaklarınız sayesinde kenarları düzeltebilmenizdir. Eğer ojeyi başparmağınıza da diğer parmaklar ile birlikte sürerseniz, taşan ojeyi düzeltmek isterken bu sefer düzgün ojeli parmağınızı bozabilirsiniz ). En son iki elin başparmaklarına ojenizi uygulayın.
 9. Ojeleriniz kuruduktan sonra bakımlı ellerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca French manikür yapabilirsiniz

Tarifi:

French manikür diye adlandırılan manikür tırnak uçlarınıza beyaz oje uygulandığı ve tırnakları her daim bakımlı en önemlisi temiz gösteren manikür çeşididir. French manikürde yukarıdaki 8 adımı aynen uyguluyorsunuz oje sürme kısmına geldiğinizde ise 2 farklı oje kullanmanız gerekiyor ( normal beyaz ve rakı beyazı diye adlandırılan daha açık beyaz ). İlk önce bir kat rakı beyazı ojeyi uyguladıktan sonra kurumasını bekliyoruz. Daha sonrasında ise beyaz ojeyi tırnaklarımızın ucuna ince bir hat halinde yatay sürüyoruz. Bu ojeler de kuruduktan sonra son kat olarak rakı beyazını tekrar uyguluyoruz.

Manikürde Kullanılabilecek Kozmetik Ürünler

Evde manikür yaparken çeşitli kozmetik firmaları işimizi kolaylaştırmak için fiyatları uygun ve sizi uzun zaman idare edebilecek ürünler çıkarmıştır. Bunlardan bazıları;

 1. Oje kurutucu spreyler
 2. Tırnak eti yumuşatıcı jeller ( oje görünümlü olup, ellerinizi suda bekletme adımını atlamanızı sağlar )
 3. French manikür setleri olarak sıralanabilir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!