Fucidin krem nedir ne işe yarar?

Farklı cilt türleri farklı cilt problemlerini de beraberinde getiriyor. Bu problemler genelde sivilce ve siyah nokta olarak karşımıza çıkıyor. Sivilcelerin ortaya çıkma sebebi cilt üzerinde biriken yağlardır.

Bu yağlar gözeneklerin içinde birikerek siyah nokta oluşumuna sebep olur. Bu siyah noktalar sivilcenin başlangıcını oluşturur. Cilt yüzeyinde oluşan bakterilerle sivilcelerin çoğaldığı görülür.

Sivilcelerden kurtulmak için çeşitli doğal maskeler yapılır. Bazen bu doğal yöntemler yeterli ve etkili olmadığında kremlerle bu durumdan kurtulmaya çalışırız. Bu kremler sivilceleri kurutucu özelliktedir ve bakterileri yok ederek yeniden sivilce oluşumunu önler.

Bu konuda en çok tercih edilen kremlerden biri de fucidin kremdir. Bu krem aynı zamanda yanık kremi olarak da kullanılmakla birlikte ciltte çoğalan sivilceleri kurutmak için de etkilidir.

Ciltte oluşan sivilceleri kuruturken yanıkların izi kalmadan iyileşmesini de sağlar. Ciltte oluşan yaraların farklı sebepleri vardır. Yanık ve yaraların iyileşmesi için de hücre yenilenmesi gerekir, bu yenilenmenin olması için de birtakım kremler uygulanabilir. Fucidin krem de derinin yenilenmesinde etkilidir.

Fakat her yara izi olan kişi gidip bu kremi dilediği gibi kullanamaz. Kullanılabilecek durumları ancak doktor belirlemelidir. Başkasında alarak sivilce, yara ve yanık izleri için kullanılamaz.

Antibiyotik etkili bir kremdir. Bu yüzden bakterilerle mücadele eder ve doktor kontrolünde kullanılır. Farklı konularda etkili olan kremin hem tedavi edici hem de önleyici özelliği vardır.

Fucidin Krem Niçin Kullanılır Ne işe Yarar?

Fucidin krem sivilceleri kurutmak için kullanılır. Kıl kökleri iltihaplandığında bu iltihabı dağıtmak için de bu krem kullanılır.

Vücutta oluşan bazı yara ve yanıkların tedavisinde iz kalmaması için kullanılır.

Enfeksiyon varsa egzamada ve ter bezi iltihaplarında kullanılır.

Cilde uygulanan bazı işlemlerden sonra fucidin kullanılabilir.

Epilasyon sonrası problem olmaması için fucidin kullanılır. Bilindiği gibi epilasyondan sonra ciltte sivilceler oluşabilir. Cilt tahriş olabilir. Bu durumda antibiyotik etkili fucidin krem kullanmak etkili olabilir.

Genel amacı hücre yenilemek ve iltihaplı sivilceleri yok etmektir.

Bunların dışında bazı deri hastalıklarında kullanılır.

Fucidin krem kullanılmadan önce bir cilt doktoruna danışmak gerekir. Bu kremi rastgele kullanmak cilt sorununu tetikleyebilir. Ayrıca hamileler kullanmamalıdır.

Genelde bu tarz sorunların hemen hâlledilmesini isteyen hastalar doktorun verdiği bu kremi gereğinden fazla kullandığında daha çabuk iyileşeceğine inanabiliyor.

Oysa bu, yarardan çok zarar verebiliyor. Bu nedenle cilt problemleri ya da sivilceler için verilen fucidin kremini sabırla ve doktorun verdiği miktarlarda kullanmak gerekir. Kalıcı bir etki ve tedavi için verilen reçeteye uymak gerekir.

Bu kremi cilde uygularken dikkatli olmak ve gözlerden, burun deliklerinden uzak tutmak gerekir. Göze temas etmesi durumunda bol su ile bir süre yıkanmalıdır.

Bu ilacın içindeki etken maddeye karşı alerjisi olanlar olabilir. Bu durumda krem kullanılmamalıdır. İlacı ağızdan da uzak tutmak gerekir. Farkında olmadan yutulması durumunda acilen doktora başvurulmalıdır.

Bu krem açık yaralar için de kullanılmamalıdır. Hangi enfeksiyon kaynaklı cilt problemleri için kullanılacağına doktor karar vermelidir.

Hamile kadınlar ve emzirenler mutlaka doktora danışmalıdır. Doktora danışmadan bu kremi kullanmamalıdır. Kremin dozunu doktor ayarlamalıdır.

Kremin kullanılacağı bölgede cildi tahriş edecek temizleme işlemleri ve ağır kimyasallar kullanılmamalıdır. Cildin sade ve doğal bir şekilde temizlenmesi gerekir.

 

5 Comments

  1. Seda 16 Ocak 2017
  2. Anonim 7 Mart 2017
  3. Sude 25 Mayıs 2017
  4. giz 21 Eylül 2017
  5. Ebru 6 Nisan 2018

Yorum Ve Yardım Bölümü!