Göz altı morlukları için ne yapılmalı?

Gözaltının daha koyu renkli olması kişinin her zaman yorgun gözükmesine neden olur ve kozmetik açıdan bakacak olursak hoş bir görüntü vermez. Gözaltı morlukları ile savaşmanın ilk adımı gözaltı morluğunuzun sebebinin ne olduğunu bilmenizdir.

İlk Önce Gözaltı Morluklarının Nedenlerini sıralayalım:

  • Gözaltı derinizin cildinizin değer yerlerine oranla daha ince olması gözaltının normalden daha koyu gözükmesine neden olabilir.
  • Yeteri kadar uyuyamamak gözaltınızın mor gözükmesine ve bununla birlikte her daim yorgun gözükmenize neden olur.
  • Genetik, sağlığımızın her evresinde etkin rol sahibi olduğu gibi gözaltı morluğunun da sebebi olabilir.
  • Yorgunluk ve stres kendisini ilk olarak gözaltlarımızda gösterir, aşırı yorgun ve stresli olduğumuz dönemlerde gözaltı morlukları oluşur.
  • Sağlıksız beslendiğimiz ve sıvı tüketimini ağırlıklı olarak alkol, kahve gibi sıvılarla karşıladığımızda gözaltı morlukları oluşur.
  • Göz çukurunuzun derin olması sonucunda, göz çukurunun altta kalan kısmı koyu renk bir görüntü verir ve bu da gözaltı morluğuna sebep olur.

Gözaltı Morlukları için ne yapmalıyız

Gözaltınızda oluşan morlukların sebebi, genetik nedenler ise uygulanacak tedaviler sonuç vermeyecektir, bu durumda gözaltı kapatıcıları ya da aydınlatıcılar gibi makyaj tekniklerine başvurmanız gerekmektedir. Aşırı yorgunluk, stres, sağlıksız beslenme, alkol ve kahve tüketimi, düzensiz uyku ya da uykusuzluk gibi dış faktörlere bağlı durumlarda ise yapılacak olan, bu dış faktörleri olabildiğince bertaraf etmektir. Şartlar düzeldikten sonra gözaltı morluğu da kendiliğinden geçecektir. Gözaltı morluklarının tedavisi için bir güzellik uzmanına ya da dermatoloğa danışmanız durumunda gözaltı morluğunuzun sebebine bağlı olarak; kimyasal peeling, kolajen dolgu, kozmetik dolgu, vücudun bir bölgesinden alınan yağın gözaltına enjekte edilmesi, mezoterapi gibi uygulamalar önerilebilir.

Evde Uygulanabilecekler:

Gözaltı morluğu sorununuzun ağır medikal müdahaleler içermeden de ortadan kalkacağına inanıyorsanız bitkisel tariflerden yardım alabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi salatalığı dilimleyerek gözlerimizin üzerine koymamız ve bir süre bu şekilde gözlerimizi dinlendirmemiz gözaltı morluklarının azaltılmasına, gözün yorgunluğunun azaltılmasına yardımcı olur. Salatalık dışında patates de gözaltı morluğu için tercih edilen bir bitkidir. Patatesin rendelenerek ya da dilimlenerek gözlerin üzerine 15 dakika boyunca koyulması da gözaltı morlukları için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Evimizde her zaman kullandığımız sallama çay poşetlerini de kullanabilirsiniz, çay poşetlerini soğuk suya tuttuktan sonra gözlerinizin üzerine yerleştirin ve bir süre bu şekilde gözlerinizi dinlendirin.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!