İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları

Bayan ya da erkek her iki cinsinde vücutlarında oluşan tüyler, ileriki yaşamlarında ciddi bir sorun halini almaktadır. Fakat her insan da doğal olarak oluşan tüyler gibi kimisinde de normalin üzerinde oluşum sergilemektedir. Böyle zamanlarda görünüş olarak büyük sıkıntı oluşturan bu tüyler, değişik temizleme yöntemleri ile alınmaktadır. İnsan için pislik ifadesi olarak kabul edilen bu tüyler, alınması ile insanlar için temiz ve bakımlı bir görünüm oluşturmaktadır. Tüyler genel anlamda hem vücudu koruyup, hem de cildin toz ve kirden arınmasını sağlarlar. Ama her şeyde olduğu gibi tüylerde de fazlalık, sıkıntı oluşturur.

Özellikle Bayanlarda Görülen Tüylenmelerin Sebepleri Nelerdir?

 • Hormon bozukluğu
 • Hormonlarda dönemsel değişimler
 • Kadınlarda androjen hormonu düzeyinin artması,
 • Polikistik over sendromu
 • Böbreküstü bezlerinde bulunan tümörler
 • İnsülin direnci
 • Custing olarak bilinen hastalık

Tüylerden Kurtulmanın Doğal Yolları

 • Vücutta oluşan tüylerin, evde yapılan peeling ile yok edilmesi; Bu peeling için biraz zerdeçal tozu, besan unu ve su karıştırılmalıdır. Hamur haline geldikten sonra tüylenmelerin olduğu bölgeler hafif masaj hareketleri ile ovularak cilde uygulanır. Kuruması için beklenir. Kuruduktan daha sonra da yıkanarak temizlenir.
 • Vücutta oluşan tüylerin yok edilmesi için ponza taşı; Ponza taşı banyo sırasında tüylü olan bölgelerde hafifçe ovularak uygulanır.
 • Vücutta oluşan tüyler için ballı karışım; Bal, limon, toz şeker bir arada karıştırıldıktan sonra bu karışım hafif bir şekilde ısıtılır. Tüylere uygulanmasının ardından ağda yöntemi ile çekilir.

Tüy Sorununa Bitkilerle Çözüm

 • Portakal kabuğu ile kür

Malzemeleri: Orta boy kadar bir portakalın kabuğu.1 çorba kaşığı zeytinyağı. Yarım tatlı kaşığı limonun suyu

Yapılışı: Soyulmuş portakal kabuğu, rondodan geçirilir. İçerisine zeytinyağı ve limon suyu ilave edilir. Tüylerin temizlendiği bölgeye sürülür. Üzerine tülbent kapatılarak bekletilir. 1 saat sonunda ılık su ile yıkanarak kür temizlenir.

 • Limon ile tuz kürü

Malzemeler: 1 tane limon, 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı: Limonun suyu sıkıldıktan sonra içine tuz ilave edilir. Kıllar kökten alındıktan sonra pamuk yardımı ile bu hazırlanan limon tuz karışımı bu bölgeye sürülür. Bu kür en az üç kez uygulandığı takdir de sonuç görülmeye başlanacaktır. Hatta tüyler alındığı andan itibaren dört gün boyunca bu uygulama yapılabilir. Ancak uygulama yapıldığı zaman ciltte aşırı bir yanma olursa uygulama bölgesi ılık su ile yıkanmalıdır.

 • Kuru soğan ve sarımsak kürü

Malzemeleri: Beyaz soğan(orta boy), 3 diş sarımsak

Yapılışı: Soğan rendelenir. Daha sonra suyu ayrılır. Sarımsaklarda rendelenir. Soğan rendesini ve sarımsak rendesi, tüylerin alındığı bölgeye sürülür. Sürme işlemi hafif ovarak yapılmalı. Tüylerin alınmasından sonra dört gün boyunca bu kür uygulanır. Kürün uygulanmasının ardından 1 saat bekletilmesi gerekmektedir.

 • Tüylere zerdeçal kürü ile doğal çözüm

Zerdeçal yapısı gereği kıl köklerinde etkili olup uzun süreli kullanım kürü sayesinde tüylerden kurtulmayı sağlamaktadır.

Malzemeleri: 3 çay kaşığı zerdeçal, süt(kür için yeterli olmalı)

Yapılışı: Yaklaşık yarım çay bardağı kadar süt ile zerdeçal karıştırılır. Hamur kıvamına gelinceye kadar… Yarım saat bekletildikten sonra yıkanarak temizlenmesi sağlanır. Bu uygulama tüyler yeni çıkarken yapıldığı takdirde, en az 4 defa uygulanırsa fayda görülecektir.

Bu uygulanır kürlerin haricinde ağızdan alınarak vücut içerisinden kıl köklerini azaltma ve yok etme yöntemi uygulanabilir. Bu uygulamalar Adaçayı ve nane çaylarıdır.

 

Diğer bir kesin çözüm ise bayanlar tarafından oldukça kabul gören, lazer epilasyon ve iğneli epilasyon ile tüylerden kurtulma yöntemleri de tüy sorununa kesin çözüm yöntemlerinden birisidir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!