Karın bölgesini inceltmek için Yapabileceğiniz egzersizler

Yaş almayla birlikte artış gösteren karın bölgesindeki yağlanma kadın – erkek fark etmeksizin pek çok kişinin sorunu haline gelmektedir. Sağlık sorunlarının da göstergesi olabilen karın bölgesi yağlanmasında hareketsiz bir yaşam tarzı son derece etkili olmaktadır.

Karın bölgesindeki yağlanmanın sağlık açısından risk oluşturacak bir seviyeye gelip gelmediğinin anlaşılmasında bir mezuradan yardım alınabilir. Mezura ile bel ve kalça çevresi ölçülüp bel ölçüsünün kalça ölçüsüne bölünmesi sonucunda kadınlarda 0,8’den, erkeklerde 1’den küçük değerler normal kabul edilmektedir. Eğer bu değerlerin üzerinde sonuç alınmışsa, sorunun görüntünün ötesine çıkıp sağlık risklerinin de olduğu anlamı çıkmaktadır.

Diyet gibi yöntemlerin de yeterince etkili olmadığı karın bölgesindeki yağlanmaların azaltılmasında, spor önemli bir yer tutmaktadır. Ancak karındaki yağlanmanın azaltılması için, egzersiz programından karın inceltme egzersizlerine mutlaka yer verilmelidir.

Günde sadece 15 – 20 dakika ayırarak yapılacak egzersizler, karındaki yağların yakılmasında ve düz bir karına sahip olmakta son derece etkili olmaktadır.

Karın Bölgesini inceltmek için yapabileceğiniz Egzersizler

  1. Yere yatılır ve dizler 90 derecelik açıyla karına doğru bükülür. Eller ensede birleştirilerek dirsekler açık tutulur. Karın iyice geri çekilirken kaburga kapatılarak karına destek verilir. Bu egzersiz sırasında nefes verirken omuzlar yerden uzaklaştırılır ve dizler başa doğru yaklaştırılır. Hareket 15 kez tekrarlanmalıdır.
  2. Sırt üstü uzanarak yapılacak egzersizde, bacaklar masa pozisyonunda dizlerden bükülür. Eller ensede birleştirilir ve dirseklerin açık olmasına dikkat edilir. Çene göğüsten uzakta tutulmalıdır. Her nefes verişte bir bacak uzatılırken diğer bacağın dizi çapraz olacak şekilde dirseğe yaklaştırılır ve üst beden de o yöne doğru çevrilir. Aynı zamanda belin incelmesinde de etkili olan bu hareket, her iki yönde de 6’şar kez tekrarlanır.
  3. Göbek yağlarını yakmakta oldukça etkili olan bu egzersiz de yere sırtüstü uzanarak yapılmaktadır. Baş ellerle desteklenir ve dirsekler sonuna kadar açık tutulur. Bacaklar uzatılır, nefes alırken baş ve dizler birbirine yaklaştırılır. Nefes verirken bacaklar ileriye doğru uzatılır ve 15 kez tekrarlanır.
  4. Sırtüstü yatarak, baş karına doğru bakacak şekilde ve bacaklar dizlerden kırılarak masa pozisyonuna geçilir. Nefes alırken karın içeride tutulur ve sırtın üst kısmı yerden kaldırılırken bir elle dizin iç kısmı, diğer elle de dış tarafı tutulur. Diğer bacak ise göz hizasında uzatılır. Her nefes verişte bacak değiştirilerek yapılacak bu hareket her bacakla 5 kez tekrarlanır.
  5. Bacaklar aşağıda düz bir şekilde tutulurken, karın içerde, kaburga kapalı ve eller yana koyulur. Bacaklar aşağıdayken nefes alınır. Bir bacak düz bir şekilde yukarıya doğru kaldırılırken nefes verilir. Her nefesle birlikte bacak değiştirilir ve 15’er kez tekrarlanır.
  6. Oturarak yapılan bu egzersiz, tüm karın kaslarını çalıştırmasının yanı sıra beli de inceltmektedir. Oturma kemikleri üzerine oturularak başlanan harekette sırt düz, kollar birbirine paralel olarak ileride olmalıdır. Pozisyon alındıktan sonra nefes alınır ve nefes verilirken kollar yanlara doğru açılarak geriye doğru dönülür. Tekrar nefes alınırken ilk pozisyona dönülür ve diğer yöne doğru hareket tekrar edilir. Her iki yöne doğru 15’er kez tekrarlanır.
  7. Sırt üstü uzanarak yapılan harekette bacaklar düz bir şekilde yukarıya doğru uzatılır. Kollar yanlara koyulur ve baş karına bakacak şekilde pozisyon alınır. 5 nefes alınır ve 5 kez nefes verirken kollarla yere doğru itilir. Eller nefes eşliğinde sallanır ve 10 kez tekrar edilir. Hareketin zorlaması halinde dizler 90 derecelik açıyla bükülerek devam edilebilir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!