Kırışıklıkları Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Çocukluk ve gençlik dönemimizde pürüzsüz ve hatasız olan yüzümüz ve cildimiz; maalesef ki yaşımızın ilerlemesine bağlı olarak, zaman geçtikçe kırışmaya başlıyor.

Cildimizdeki kırışıklıklar da güzelliğimize gölge düşüren, bizi aynalara küstüren en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Kırışıklıklardan tamamen kurtulmanın bir yolu yok. Lakin yüzümüzdeki kırışık oluşumunu mümkün olduğunca azaltmak bizim elimizde.

Birtakım doğal ve etkili yöntemler deneyerek, yüzünüzdeki kırışık oluşumunu engelleyebilir; cildinizin daha gergin ve kusursuz görünmesini sağlayabiliriz.

Peki, kırışıklıkları önlemek için neler yapmamız gerekiyor?

Yaş ilerledikçe yüzümüzdeki kırışıklık oluşumu artsa bile bazı durumlarda erken kırışıklık belirtilerine maruz kalabiliyoruz.

Erken kırışıklık oluşumuna neden olan en belirgin faktörler içerisinde ise yetersiz, dengesiz beslenme, cildin uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması, sigara dumanı, hava kirliliği vb. etkenler bulunuyor.

Kırışıklık oluşumunu azaltmak adına aşağıdaki maske tariflerimizi denemenizi öneriyoruz:

• Hint yağı:

Özellikle göz altınızdaki kırışıklık ve torba oluşumunu yavaşlatmak adına göz altınıza hint yağı sürebilirsiniz. Her gün yatmadan önce hint yağı kullanmak; kısa sürede belirgin bir sonuç elde etmenize yardımcı olabilir.

• Hindistan cevizi yağı:

Yüzünüzün yanı sıra tüm cildinize sürebileceğiniz Hindistan cevizi yağı, kırışıklıklar ile savaşan tamamen doğal bir yağ. Uykuya dalmadan önce tüm vücudunuza Hindistan yağı sürerek; yağın etkilerini kısa sürede görmeye başlayabilirsiniz.

• Limon suyu:

Yüzünüze ve tüm vücudunuza limon suyu sürerek de limon suyunun bu mucizevi etkisinden yararlanabilirsiniz.

Kırışıklıkları Önlemenin Diğer Yolları

• Kırışıklık oluşumunun en önemli nedeni cildin yeterince nemlenmemesi olduğu için kaliteli bir nemlendirici
kullanarak, yüzünüzdeki kırışıklıklar ile mücadele edebilirsiniz.

• Cildi genç ve güzel tutmanın en iyi yolu; cildi beslemek olduğu için günlük cilt bakımı rutininizi de eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

• Güneş ışınları cildin gergin yapısını deforme ettiği için güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan da kaçınmalısınız. Bu noktada güneş koruma faktörü içeren kremler kullanmayı deneyebilirsiniz.

• Bol miktarda su tüketerek de cildinizin nemlenmesini sağlayabilir; cilt kaslarınızın gerginliğini kaybederek, cildinizin erken yaşta kırışmasına neden olmasını engelleyebilirsiniz.

• Yüzdeki kırışıklıkları engellemenin en kolay yolu ise GÜLMEK! Gülerek, yüz kaslarınızı çalıştırabilir, kaslarınızın daha gergin kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Ve Yardım Bölümü!