Lazerle Çatlak Tedavisi Hakkında Bilgi

Vücutta kollarda, bacaklarda ya da karın bölgesinde çatlakların oluşmasının temel sebebi cildin yüzeyinde bulunan elastin maddesinin kırılması ya da bölge bölge elastin maddesinin açılmasıdır. Bu elastin maddesi bir protein türüdür ve cilde esnek yapısını verir. Lazer cihazı ile yapılan çatlak tedavilerinde cildin yüzeyinde bulunan elastin maddesinin tekrar oluşması sağlanmaktadır. Bu işlem sırasında cilt yapısında bulunan kolajen maddesinin üretimi artırılır aynı zamanda da elastin üretimi de desteklenir.

Lazerle çatlak tedavisi son zamanlarda vücudunda çeşitli sebeplerden dolayı çatlak oluşan kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemi olmaya başladı. Vücutta oluşan çatlaklar hamilelik sonrasında, sık kilo alıp verme sonrasında ve cildin kuru olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bugüne kadar vücutta oluşan çatlakların giderilmesi için genelde kozmetik ürünler kullanılmış ancak hiç birinden kesin sonuçlar elde edilememiştir. Şimdi ise lazer ile yapılan çatlak tedavisi kozmetik ürünlere oranla daha kesin bir tedavi seçeneği sunmaktadır.

Lazerle çatlak tedavisi olanlar, lazer yöntemi ile yapılan tedavinin çatlaklar üzerinde çok daha çabuk bir etki yarattığını söylemektedir. Kozmetik ürünler ile bir ya da iki yıl içinde elde edilebilecek bir görüntü lazer sayesinde çok daha kısa sürelerde yapılmaktadır. Uzmanlar da lazer ile yapılan çatlak tedavisinin diğer bütün kremler ile yapılan tedavilerden daha etkili olduğunu söylemektedir.

Lazer yöntemi ile çatlak tedavisi yaptıranlar aynı zamanda kullanılan tedavi yönteminin cilt tiplerine göre farklılık göstereceğini ve tedaviden herkesin aynı etkiyi elde edemeyeceğini de söylemektedir. Çünkü herkesin vücut yapısı, cilt tipi ve hormonal dengesi birbirinden farklıdır. Vücutta oluşan çatlaklar da sadece yüzeysel problemler olmadıkları için vücudun hormonal dengesinin çatlak tedavisinin etkili olmasında önemli bir payı vardır.

Lazer ile yapılan çatlak tedavileri uzman dermatologlar tarafından ya da o alanda uzman olan kişiler tarafından yapılır. Lazer ile yapılan çatlak tedavisi basamaklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Lazer ile yapılan çatlak tedavilerinde Fraksiyonel lazer cihazları kullanılır.
  • Fraksiyonel lazer cihazı ile vücudunuzda çatlakların oluştuğu bölgelerde öncelikli olarak bir değerlendirme ve ölçüm yapılır.
  • Yapılan ölçümde çatlaklarınızın durumu, derinliğinin ne kadar olduğu belirlenir.
  • Fraksiyonel lazer cihazı ile vücutta çatlak oluşan bölgelerde milimetrik ölçümler yapılarak ciltte meydana gelen deformasyonlar aşındırılır.
  • Bu aşındırma sayesinde hücre yenilenmesi için hücreler harekete geçirilir.

Lazer yöntemi ile yapılan çatlak tedavisinin fiyatı ile alakalı genel bir ön yargı vardır. Her hastane ya da her cilt bakım merkezi lazer ile yapılan çatlak tedavisi için özel bir fiyat belirlemiştir. Ancak bu konu ile alakalı olarak bazı merkezler ortalamanın çok altında fiyat verebilmektedir. Bu noktada önemli olan o merkezde lazer ile çatlak tedavisi yapan kişilerin uzman olup olmadığıdır. Çatlak tedavisi kesinlikle bir dermatolog gözetiminde alanında uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Hastanelerde ya da cilt bakım merkezlerinde lazer ile çatlak tedavisini dermatologlar ve bu işin eğitimini almış kişiler gerçekleştirmektedir. Bu sebeple fiyatları biraz daha pahalı olabilir ancak yapılan işlem sonucunda cildinize bir zarar gelme olasılığı daha azdır.

Lazer ile yapılan çatlak tedavisinin fiyatı ile alakalı olarak her merkez kendi fiyatını belirliyor olsa da ortalama bir fiyat verilebilir. Lazer ile yapılan çatlak tedavisi için seans sayısına bağlı olarak 300 TL ile 2000 TL arasında bir fiyat verilebilir. Çatlak tedavisinin kaç seans süreceğine mutlaka bir dermatolog karar vermelidir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!