Papatya Suyu İle Saç Rengi Nasıl Açılır? Tarifi

Hayatında bir değişiklik isteyen her kadının ilk başvurduğu yöntem saç rengini değiştirmek olmuştur hep. Güzel ve kolay bir değişiklik olsa da, amonyaklı saç boyalarının saça verdiği zarar çok büyüktür.

Bu zararı kapatmak için ise harcanılan zaman ve para miktarı ise oldukça yüksek olmakta genellikle.

Üstelik saçı bir kez boyadığınızda düzenli olarak sürekli boyatmanız gerekmektedir.

Sürekli olarak yoğun kimyasal içeren boyalarla saç boyatmak ise saçı giderek daha da yıpratır.

Bu yoğun kimyasal içeren boyaları kullanmak yerine doğal yöntemleri kullanarak saç rengini açmak da mümkün. Çok basit ve evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz bir işlem üstelik de bu.

Bu işlemi papatya suyu kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Hem daha kolay hem de daha ekonomik olan bu işlemi ise sürekli tekrar yapmanız gerekmez.

Papatya suyu ile saç rengi açma diğer yöntemlerin aksine doğal yöntem olduğu için her çeşit saç rengi elde etmek mümkün değildir.

Bu şekilde ancak doğal saç renginin birkaç ton açığını elde edebilirsiniz. Bu yöntem renklendirmeden çok tonlama amaçlıdır. Tercihen saça belirli yöntemlerle uygulanarak ombre veya balyaj etkisi de yaratılabilir.

Bu işlemi yapacak kişilerin daha önce saçını boyamamış olması veya boyadıysa boyanın etkisinin geçmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni boyanın içerdiği kimyasalların papatya suyuna karşı verebileceği reaksiyonlardır.

Papatya Suyu Hazırlama Ve Tarifi

Papatya suyu hazırlamak için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlardan biri aktarlarda satılan hazır kurutulmuş papatyaları alıp kullanmak, diğeri ise papatyaları kendiniz toplayıp kurutmak olacaktır.

 Malzemelerimiz

  • Kurutulmuş Papatya
  • Su

Bir litre su içine yalnızca bir avuç papatya olacak şekilde karışımınızı hazırlayın. Papatyalı su karışımını on – on beş dakika kaynatın ve ılık hale gelene kadar bekleyin. Ilıklaşınca bir süzgeç veya tülbent yardımı ile süzün ve sonrasında kuru saça uygulayın.

Eğer süzmezseniz saçınıza papatya parçaları karışır ve daha sonra bunları ayıklamak hiç kolay olmayacaktır.

Bütün saça uygulayarak saçınızın tamamının rengini açabilirsiniz veya farklı uygulamalarla tonlamalar yapabilirsiniz. Örneğin saçınızı atkuyruğu şeklinde toplayıp istediğiniz uzunluktaki kadar kısma uygulayarak ombre etkisi yaratabilirsiniz.

Papatya Suyu Uygularken Dikkat!

Saça uygulamayı yaptıktan sonra kesinlikle güneş ışığı alan bir yerde, saçın tamamı ışıkta kalacak şekilde yarım saat veya bir saat saçın kuruması beklenir.

İlk uygulamada çok fazla etki göstermeyebilir fakat düzenli aralıklarla uygulandığında üç tona kadar saç renginin açıldığı görülür.

Saçı güneşte kuruttuktan sonra kalan papatya suyundan arındırmak için yıkamak gereklidir.

Yıkamayıp o haliyle bırakmak saçı yakmak gibi ciddi zararlar verebilir. Bu uygulamayı her gün arka arkaya yapmak da saça zarar verebilir. İki veya üç gün arayla tekrarlanması yeterli olacaktır.

İki günde bir uygulayarak ve bu işleme iki hafta kadar devam ederek üç tona varan renk açılması elde edilebilir.

Papatya Suyu Uygularken Diğer Adımlar

Bu işlemi güneşin etkisini diğer zamanlara göre daha çok gösterdiği yaz aylarında yapmak daha faydalı olacaktır. Güneşin etkisinin artması demek saç renginin daha hızlı açılması demektir.

Boş bir sprey şişesine koyarak dışarı çıkmadan saçınıza bir miktar sıkmanız gün içinde gezerken de saçınızın rengini açmaya yardımcı olur. Fakat bunu yapacaksanız kesinlikle papatya suyunu normal su ile inceltmeyi unutmayın.

Aktardan kuru papatya almak yerine kendiniz toplamayı tercih ederseniz eğer Mayıs ayında toplayacağınız papatyalar daha güzel olacaktır. Bu papatyaları bol güneş ışığı alan bir yerde kurutarak kullanabilirsiniz.

Kimyasal içeren saç boyalarında olduğu gibi papatya suyuna karşı da alerjik reaksiyon gösterme ihtimali vardır.

Eğer alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız işlemi yapmadan 48 saat önce saçınızın ufak bir kısmına uygulayın. Böylece hem alerji ile uğraşmaktan kurtulursunuz hem de saçınızın açılma miktarını görmüş olursunuz.

Yorum Ve Yardım Bölümü!