Pürüzsüz cilt için evde yapılabilecekler

Cildimiz çeşitli nedenlerden dolayı yıpranıp sağlıksız bir görüntü yaratabilir. Hatta yaşlanma belirtilerine de sebep olabilir. En başta sigara kullanımı, güneşin zararı ışınları, rüzgâr, deniz, soğuk hava gibi çeşitli sebepler cildin düşmanı olmakta ve yıpranmasına neden olmaktadır. Tüm dış etkenlerin zararlı etkilerinden kurtulabilmek için öncelikle cildimize düzenli bakım uygulamak gerekmektedir. Sonrasında ise hem cilt güzelliğimiz hem de tüm vücut sağlığımız için dengeli beslenmeye ihtiyaç vardır. Özellikle de bol bol sebze meyve tüketmek pürüzsüz bir cilt için doğal yöntemler arasında en başta gelmektedir.

Cilt uzmanları tarafından yapılan araştırmada A, E ve C vitaminleri, omega 3, zeytinyağı, selenyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller cildin en iyi dostları olduğu görülmüştür.

Cildimiz, vücudumuzu saran, doku ve kasların oluşturduğu en önemli organlarımızdır. Kolajen, kan damarları ve salgı bezlerinden oluşmaktadır. Taze, canlı ve pürüzsüz olabilmesi için de ölü hücrelerin yok edilmesi ve yeni hücrelerin dış tabakaya doğru çıkması gerekmektedir. Bu yenileme ortalama 14 günde bir olmaktadır. Ancak gerekli bakımların yapılmaması ile yeni hücreler dış tabakaya ulaşamamakta ve cilt yaşlanmaya ve sağlıksız hale gelmeye başlamaktadır.

Pürüzsüz cilt için evde uygulanabilecek çok çeşitli doğal yöntemler ile bazı doğal karışımlar bulunmaktadır. Bunlar;

Zeytinyağı ile Cilt Maskesi

Zeytinyağının cilt bakımında çok önemli yeri vardır. 1 yemek kaşığı bal, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir kaç damla limonu bir kâse içerisinde karıştırarak daha önceden temizlenen cildinize sürün ve yaklaşık 10-15 dakika kadar cildinizde bekletin ve cildinizi temizleyin. Yumurta cildinizi sıkılaştırmaya, bal cildinizdeki sivilce problemini gidermeye, zeytinyağı muhteşem bir yumuşaklık kazandırmaya, limon ise cildinizin parlamasına yarayacaktır.

Nane Kürü

Bu doğal yöntemlerin en başında da nane kürü gelmektedir. Yarım litre suyu kaynatıp içerisine 10 dal taze nane atıp 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Daha sonra küveti su ile doldurup hazırlanan nane çayını ve 1 fincan tuzu küvete döküp yarım sat kadar küvette dinlenilmelidir. Haftada 1 defa uygulanan bu nane kürü cildinizin tazelenmesini, ferahlamasını ve dinlenmesini sağlayacaktır. Küvetten çıktıktan sonra da cilde badem sütü uygulayarak nem dengesi kurulması sağlanabilir.

Badem, Yulaf Unu, Portakal ve Süt Karışımı

Hassas ciltlerin de pürüzsüz ve bakımlı görünebilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. 50 gram bademi iyice ezip üzerine ılık su eklenerek yumuşaması sağlanır. Ardından 10 gram yulaf unu, 10 gram portakal yağı ve yeteri kadar da süt ekleyerek macun kıvamına gelmesi sağlanır. Tüm vücuda uygulanan bu kür yarım saat ciltte kaldıktan sonra ılık su ile duş alınır. Tüm vücuda peeling etkisi yaratan bu kür, ölü derilerin vücuttan atılmasını ve vücudun taptaze, ışıl ışıl ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Badem

Antioksidan deposu olması nedeniyle kırışıklıkları azaltmaya, cildi gerginleştirmeye, güneş lekelerini azaltmaya yardımcı olur. Badem bol miktarda E vitamini içerir. E vitamini cildin elastik yapısını korumasını sağlar. Aynı zamanda cilt için gerekli olan kolajen üretimini de destekler. Böylece cildiniz onarılır ve daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

Bal

Cilde dokununca hissettiğiniz pürüzsüz dokuyu kazandırır. Derinlemesine nemlendirmeyi sağlar ve sivilce kızarıklıkları ve renk değişimlerine karşı cildi yatıştırarak rengini düzenler. Ayrıca cildin arındırılması için gereklidir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!