Saç Elektriklenmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Özellikle uzun saçlı kişilerin en büyük problemlerinden biri saç elektriklenmesidir. Saç elektriklenmesi hem görünüş hem de saç sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğurmaz.

Saç elektriklenmesi nedir?

Saçların elektriklenmesinin en önemli sebebi, saçlardaki nem eksikliğinin fazla olmasıdır. Diğer bir sebepte genetik faktörler başta olmak üzere mevsim koşulları ve kullanılan yanlış ürünlerin yanında elektrikli saç aletleri ve saçların yüksek miktarda işlem görmesi sonucu meydana gelen kabarma saç elektriklenmesidir.

Elektriklenen Saçlar İçin Çözüm Önerileri nelerdir?

İlk önce saçları her gün yıkamaktan vazgeçilmeli. Saçları her gün yıkamak saçların doğal yağını ve nemini kaybetmesine sebep olur. Saçların kuruyup kırılmasına neden olur ve elektriklenmesin hızlandırır.

Çok sıcak su kullanılmamalı. Sıcak suyun da saçlar üzerinde kurutucu etkisi bulunmakta.
Saçlar yıkanırken yumuşak ve doğal üretim şampuan ve saç bakım kremlerini tercih edin. İçerisinde alkol barındıran ürünler kullanmayın.

Saç spreyi ya da köpük şeklinde olan saç şekillendiriciler kullanılıyorsa bunların da alkolsüz olanlarından alın.

Saçlar ince telli ve dalgalı şeklinde ise elektriklenmeye daha müsaittir. Özellikle yağışlı ve nemli günlerde bu tür saçların elektriklenmesine neden olur. Saçlarınızı yakıcı ve yoğun güneş ışınlarından koruyun.

Güzellik merkezlerinde bulunan saç elektriklenmelerine karşı ürünler bu konuda olumlu sonuçlar verir. Bunların dışında silikon bulunduran saç serumları da saç elektriklenmelerine karşı oldukça etkilidir.

Saç kuruturken dikkatli davranın. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile nahif hareketlerle ıslaklığını alın. Saç kurutma makinesi kullanmayı düşünüyor iseniz iyonik özelliği bulunan saç kurutma makinelerini kullanın.

Saçlara elektrikli aletler ile şekil verilecekse mutlaka ısıya karşı koruyucu özellik bulunduran spreyler kullanın. Bu aletleri arada sırada kullanmaya çalışın Bunun yanında saçlarınızı çok sık fırçalamayın.

Dengeli ve düzenli beslenme diyeti uygulayın. En önemlisi ise yeterli seviyede su içmeyi aksatmayın.

Yorum Ve Yardım Bölümü!