Sivilce İzleri İçin Çözüm Önerileri

Önemli bir toplantıya gireceğiniz sabah uyandığınızı ve suratınızın en görünen yerinde kocaman bir sivilce olduğunu düşünün, tüm toplantı boyunca sivilcenizin görünür olup olmadığını, insanların gözlerini sivilcenizden alamadığını düşünür ve gününüzü sürekli bu ufak soruna odaklanarak geçirirsiniz. Şimdi ise daha önce yaşadığınız sivilce sorunu yüzünden cildinizde sivilce izleri oluştuğunu, yukarıda bahsettiğimiz huzursuzluk ve fiziksel görünümünüze güvenmeme durumunun her gün yaşandığını varsayalım.

Sivilce İzleri Neden Oluşur?

Sivilceler, derinin yüzeyinde olan, kıl kökleri ye yağ bezlerinin iltihaplanması sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur. Vücudumuz kendi kendisini yenilemek gibi mucizevi bir özelliğe sahiptir. Bir yaralanma ya da deformasyon yaşadığımızda vücut kendisini yeniler, bu yenileme işlemi sırasında çeşitli izler kalabilir. Sivilceler iyileşirken de cildimiz kendisini tedavi eder, iltihap cildin üst tabakasında oluşmuş, derine inmemişse hiçbir iz oluşmadan iyileşme tamamlanır, fakat iltihap daha derine işlediyse cilt kendini tedavi ederken, başka yaralarda olduğu gibi iz bırakır.

 Medikal Çözümler

  1. Karbondioksit Fraksiyonel Lazer yöntemi : Akne izi tedavisinde lazer teknolojisinden yararlanılmaktadır. Kısaca bahsedersek, hasarlı doku lazer yardımı ile silinmekte, cilt silinen dokunun yerine yenisini oluşturmaktadır. Tedavi ortalama 1 ay sürer ve 1-3 seans arası sonuç alınmaktadır.
  2. Kimyasal Peelingler
  3. Maske uygulamaları
  4. Krem uygulamaları

 Bitkisel Çözümler

  1. Limon : Limon içerdiği C vitamini sayesinde doğal bir beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Limonu bir kaba sıktıktan sonra suyunu iz olan bölgelere uygulamanız, 10-15 dakika beklettikten sonra da ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.
  2. Bal: Bal doğal bir anti bakteriyel maddedir, aynı zamanda cildi nemlendirerek, onarır. Doğal balı maske şeklinde yüzünüzde ince bir tabaka halinde sürmeniz, daha sonrasında ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.
  3. Elma Sirkesi: Elma sirkesi birçok sağlık sorununda başvurulan doğal bir maddedir. Sivilce izlerinde de eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırmanız, elde edilen karışımı makyaj pamuğu ile sürmeniz, yarım saat bekledikten sonra da ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.
  4. Karbonat: Karbonat akne izlerinin evde doğal yollarla tedavisinde sıklıkla başvurulan bir maddedir. 1 ölçek karbonata, 2 ölçek su ekleyerek elde ettiğiniz hamursu karışımı yüzünüze peeling gibi uygulayın, sonrasında yıkamanız yeterlidir.

 

One Response

  1. ipek Deniz 4 Ağustos 2017

Yorum Ve Yardım Bölümü!