Sivilce izlerine iyi gelen Doğal Öneriler

Sivilce izleri sağlığa direkt zararı olan bir durum olmasa bile, kişinin sosyal yaşantısını hiç kuşkusuz ki son derece olumsuz etkileyen bir durumdur. Kişinin dış görünümüne güvenmemesi, bunun sonucunda özgüveninin azalması ve çekingenliği beraberinde getirebilir. Bayanlarda yoğun makyaj ile bu izleri kapatmak mümkündür fakat bu durum cilt için daha sorunlu evreleri de beraberinde getirebilir.

Sivilceye iyi gelen doğal formüller!

  • Bal ve Limon Maskesi : 1 ölçek bal, 1 ölçek limonu ( bal ve limon ayrı ayrı cildi beyazlatma özelliği bulunan maddelerdir ), 2 ölçek süt ile karıştırarak bir maske hazırlayın, bu maskeyi bir pamuk ya da makyaj fırçası yardımı ile yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. Daha sonra cildinizi ılık su ile durulayın ve hafif bir nemlendirici kullanın.
  • Bal : Eğer cildiniz hassasa ve limon kullanırken tahriş oluyorsa, balı tek başına maske olarak da kullanabilirsiniz. Bir kaba koyduğunuz doğal balı, makyaj fırçası ya da parmaklarınız yardımıyla yüzünüze uygulayın, sonrasında cildinizi ılık su ile durulayın, maske sonrası sivilce izlerine yardımcı olmanın yanı sıra cildinizin nemlendiğini ve parladığını da fark edeceksiniz.
  • C vitamini İçeren Meyveler : C vitamini içeren meyveler ağartıcı özelliğe sahiptir. Limon, greyfurt, turunç, portakal gibi asit içeren meyvelerin suyunu sıkarak cildinize sürmeniz, çilek gibi katı meyvelerin ise sadece bir çatal yardımıyla püresini çıkarıp yüzünüzde bekleterek durulamanız, yeterli olacaktır.

Unutmayın

Cildinizi her zaman temiz ve nemli tutmanız size süreç boyunca yardımcı olacaktır. Güneş yanıkları izlerin derinleşmesine yol açabileceğinden, yüzünüz için mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.

Bunların haricinde Medikal kremler kişinin tek başına karar vererek kullanabileceği kremler değildir. Bu ilaçların kişi tarafından kullanılmadan önce mutlaka dermatolog tarafından muayene edilmesi, akne izinin yoğunluğuna göre ilaç yazılması gerekmektedir. Ağartıcı cilt kremler içerdikleri kimyasallar nedeniyle her cilt için kullanılamaz. Eczanelerde bulabileceğiniz reçete istenmeden satılan ve içeriğinde %2 oranında Hidrokinon içeren cilt ağartıcılar da sivilce izlerinden kurtulmak için kullanılabilir. Reçeteli ya da reçetesiz olsun kimyasal her ilaç kullanımında, dermatolog yardımı almanız en sağlıklı yöntemdir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!