Siyah noktalar neden olur? Doğal Öneriler Burada!

Çok sayıda insanın ortak sorunu haline gelen siyah noktalar, en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biridir. Komedon olarak da adlandırılan siyah noktaların oluşumunda cilt tipi kadar, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da etkili olmaktadır. Yüzde olduğu gibi sırt, göğüs, boyun, omuzlar ve kollarda da siyah nokta oluşumuna rastlanmaktadır. Cildin sağlıksız görünmesine neden olan siyah noktalar, zamanında müdahale edilmediğinde sivilce oluşumuna da neden olmaktadırlar. Cildin temiz tutulması ve siyah noktaların önlenmesi, cilt lekelerinin en önemli nedenlerinden biri olan sivilcelerin oluşumunun önlenmesi anlamına da gelmektedir.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Kıl foliküllerinin cilt yüzeyine açıldıkları bölümlerde bir tıkanıklık oluşması, siyah noktaların oluşum nedenlerinin başında gelmektedir. Her kıl kökünde bir kıl ve cildin yumuşaklığı açısından önem taşıyan sebum adlı salgıyı üreten yağ bezi bulunmaktadır. Ölü hücrelerin ve sebumun cilt gözeneklerinde oluşan tıkanıklık nedeniyle dışarıya atılamama birlikte siyah noktalar meydana gelmektedir. Cilt üzerinde küçük bir çıkıntı olarak beliren siyah nokta, üzeri kapalı kaldığında beyaz bir görünüm alırken, cilt yüzeyi açıldığında havaya maruz kalarak siyah görünüm almaktadır.

Siyah nokta oluşumunda etkili olan nedenler;

  • Vücuttaki yağ üretiminin fazla olması
  • Ciltteki ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmemesi sonucu kıl köklerinde birikmeleri
  • Ergenlik, adet ya da hamilelik gibi dönemlerde yaşanan hormonal değişikliklerle birlikte ciltteki yağ üretiminin arması
  • Lityum veya androjenler gibi ilaçların kullanımı

Siyah noktalar, akneler gibi ağrılı olmamakla birlikte cildin görünümünün bozulmasına neden olmaktadırlar.

Siyah Nokta Oluşumunun Önlenmesi için Doğal öneriler

Siyah noktaların önlenmesinde; düzenli cilt temizliği ve cilt bakımında yağ içermeyen ürünlerin tercih edilmesi önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra doğal malzemeler kullanılarak uygulanacak maskeler de siyah noktaların önlenmesinde ve cildin sağlık kazanmasında oldukça etki sonuçlar sağlamaktadır.

Cilt bakımı ve sağlıklı yaşam konularında önerdiği kürlerle sürekli gündemde kalan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun siyah noktalar için de çeşitli önerileri bulunmaktadır. Bir süre sonra sivilceye dönüşen siyah noktaların önlenmesi, cilt sağlığı açısından oldukça önem kazanmaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun siyah noktaların önlenmesi ve cilt bakımı için önerdiği maske, evde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlanabilmekte ve oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

  1. Kil Maskesi

Gerekli Malzemeler: 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı yeşil ya da beyaz kil, 1 tatlı kaşığı bal

Maskenin Hazırlanışı: Tüm malzemeler küçük bir kaba alınarak macun kıvamına gelinceye dek karıştırılır. Maskenin içinde topaklar kalmamasına özen gösterilmeli, iyice karışmaları sağlanmalıdır.

Maskenin Uygulanışı: Hazırlanan karışım, bir parça pamuk ya da sünger yardımıyla tüm yüze uygulanır. 5 dakika kadar masaj yapılarak yüze iyice yedirilen maskenin siyah noktalara temas etmesi etkisinin artmasını sağlamaktadır.  1 saat kadar ciltte bekletilen maske ılık suyla yıkanarak temizlenir. Bu maskenin 3 – 4 günde bir uygulanması sonucunda cildin siyah noktalardan temizlendiği görülecektir.

  1. Elma Sirkesi

Yine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun siyah noktaların önlenmesi için önerdiği yöntemler arasında yer alan elma sirkesi, ciltteki ölü dokuların temizlenmesi ve cildin bakterilerden arındırılmasında etkili olmaktadır.

Gerekli Malzemeler: Yarım su bardağı elma sirkesi, yarım su bardağı su

Hazırlanışı: Su ve sirke karışımı genişçe ağzı olan derin bir kaba alınarak ocak üzerinde kaynatılır.

Uygulanışı: Su ve sirke karışımının kaynaması sırasında yüze bir tül örtülerek kaynayan karışımın üzerine tutulur. Yaklaşık olarak 20 dakika süreyle arada dinlenerek uygulanan buhar masajının bitiminde, elma sirkesine batırılan pamuk ile cilt temizlenir. Haftada 2 – 3 kez tekrar edilecek bu yöntem, ciltte gözeneklerin tıkanmasına ve siyah nokta oluşumuna neden olan yüzeyin temizlenmesinde ve gözeneklerin açılmasında son derece etkili olmaktadır. Elma sirkesinin antibakteriyel özelliği, cildin bakterilerden arınmasını sağladığından sivilce oluşumu da engellenmektedir.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!