Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Ne Yapmalı?

Yaşamı boyunca 1 kere olsun siyah nokta problemi yaşamayan yoktur, erkek olsun kadın olsun mutlaka siyah nokta oluşur, kimi siyah noktalar ise yer yaptığı takdirde tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

Siyah noktalar cilt genetiği ve hormonal sebeplere bağlı olarak yağ bezlerinin cilt gözeneklerinin tıkanması ve kirle dolması sonucunda oluşmaktadır.

Cildin yağlı olması ve yağlı besin tüketimi sonucunda siyah noktalarda artış olacaktır. Siyah noktaları sıkmak yerine kalıcı çözümler uygulanmalı. Siyah noktalardan kolay uygulamalar ile kurtulmak mümkün,

 Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

 * Düzeli bir şekilde peeling yapılmalı

 * Haftada 2 defa doğal maske yapılmalı

 * Maske sonrası cilde uygun bir krem ile nemlendirme yapılmalı

 * Haftada 2 defa yüze buhar banyosu yapılmalı

 * Maske öncesi ve maske sonrası ve her sabah, akşam cilt gülsuyu ile temizlenmeli

 Siyah Nokta Önleyici Maske;

2 çorba kaşığı yoğurt

Yarım limonun suyu

1 çay kaşığı kahve telvesi (kahve telvesi, pişirilip dibe çöken telve olmalı)

Hazırlanışı:

İlk olarak kahvenin soğuması ve telvenin dibe çökmesi için pişirilir, daha sonra bir kaba yoğurt ve limon koyulur, iyice karıştırılır, ardından soğuyan kahve telvesi karışıma ilave edilir ve tekrar iyice karıştırılır.

Gülsuyu ile temizlenen cilde bu karışım sürülür ve 15 dakika bekletilir. Sonrasında ılık su ile yıkanan cilt nazikçe havlu ile kurulanır ve açılan gözeneklerin sıkıştırılması için gülsuyu sürülür, 5 dakika bekledikten sonra hafif bir nemlendirici sürülür.

 Buhar Banyosu;

Haftada 1-2 defa yüze buhar banyosu yapılması gerekir. Kafanıza bir havlu örterek su buharında 10-15 dakika bekletin.

Kaynatılan suya birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz veya suyu kaynatırken papatya ekleyip yüze bu şekilde buhar yapılabilir. Cildin zarar görmemesi için buhara yüzünüzü çok fazla yaklaştırmamalısınız.

Yorum Ve Yardım Bölümü!