Siyah noktalarınız için yumurta akı maskesini deneyebilirsiniz

Siyah noktaların oluşmasında birçok nedenler vardır. Bu nedenlerden bazılarını cilt temizliğinin sağlıklı olarak yapılmaması nedeniyle gözeneklerin tıkanması, vücuttaki yağ miktarının artması, ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı vücudun daha fazla yağ üretmesi ve aşırı derecede yağlı gıdaların tüketilmesi, cildi besleyen yağ bezlerinin tıkanması olarak sayabiliriz. Siyah noktalar genelde burun ve yüz bölgelerinde görülmektedir.

Ciltteki gözenekler sağlıklı bir şekilde temizlenmezse zamanla yağ ve kir birikir. Buda siyah noktanın oluşmasına neden olur. Siyah noktanın oluşması ciltteki gözenekleri tıkar ve hava almasını engeller. Siyah noktaların ciltten arındırılması temiz, canlı ve parlak bir cildin elde edilmesini sağlar. Cildimizin sağlıklı ve bakımlı olması ve yaşlı görünmeyi engellemek için cilt bakımının sık sık yapılması gerekir.

 Yumurta Akı Maskesi Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır?

Yumurta akı kürünü hazırlamak için lazım olan malzemeler 1 adet yumurta, kağıt mendil ve temiz havludan faydalanabiliriz.

Kür yüze sürülmeden önce yüz iyice temizlenmelidir. Kürü hazırlamak için öncelikle yumurtanın beyazı ile sarısı ayrılır.  Yumurtanın beyazı yüze sürülür.

Kâğıt mendil yavaşça yüze bastırılır. Kür kuruduktan sonra ikinci tabaka uygulanır. Kuruyan kür yavaşça yüzden soyulur ve ılık su ile nazik bir şekilde yıkanır. Temiz ve yumuşak bir havlu ile cilde zarar verilmeden kurulanır.

Yağlı olan ciltler için ise yine aynı kür hazırlanır. Ancak ilave olarak küre birkaç damla limon suyu katılır ve yüze aynı şekilde uygulanır.

Yumurta Akının Faydaları Nelerdir?

  1. Yumurta akının içinde bulunan zengin protein nedeniyle kırışıklıkların kapanmasında etkili bir yöntemdir.
  1. Ciltteki esmerleşmeyi gidermek, daha parlak ve pembe bir cilt görünümünü sağlamak için yumurta akı maskesi en etkili yöntemlerden biridir.
  1. Yumurta akının Kolajen ve A vitamini yönünden zengin olması nedeniyle hazırlanan maske ile sivilce lekelerinin azalmasına yardımcı olur. Kullanım süresinin 1-2 haftaya çıkarılması halinde tamamen yok olmasına sebep olur.
  1. Yumurtada albumin adlı bileşen bulunması nedeniyle cildi sıkılaştırıcı etkisi vardır. Bunun yanı sıra bu bileşen cildin parlak ve temiz olmasını sağlar.
  1. Yüzdeki yağlanma nedeniyle ciltteki gözeneklerde oluşan beyaz ve siyah noktaları temizlemede kullanılır ve aynı zamanda gözenekleri küçülterek beyaz ve siyah noktaların oluşumunu en aza indirir.
  1. Ciltteki ölü hücreleri temizleyerek cildin sağlıklı ve sıkı görünmesini sağlar. Ciltte oluşabilecek sivilce ve akne oluşumunu engeller. Yumurta akına limon suyu katılması halinde C vitamini nedeniyle yeni hücrelerin oluşmasını da sağlar.
  1. Çevresel etkenlerden dolayı yüzde bulunan gözeneklerde fazla yağ birikir. Yumurta akı ciltteki gözeneklerde biriken fazla yağın temizlenmesi, cildin dış etkenlere karşı korunması ve gözeneklerin küçülmesinde ve gerginleşmesinde çok etkili bir yöntemdir. Gözeneklerin küçülmesi cildin pürüzsüz olarak görünmesini sağlar.
  1. Yumurta akı ciltte bulunan yağ oranını dengeler. Yaşın ilerlemesi sonrası oluşan geniş gözenekler ile yüzde oluşan küçük çaplı çizgilerin kapanmasında yumurta akı tercih edilebilir.

 

One Response

  1. Sunam 16 Ocak 2017

Yorum Ve Yardım Bölümü!