Taze ve Parlak Bir Cilt İçin Limon Maskesi

Taze ve parlak bir cilt kim istemez, ama maalesef hava kirliliği başta gelmek üzere birçok etken cildi etkiler, etkenleri sıralarsak, sigara kullanımı, yağlı cilt, yüz yıkamada kullanılan kimyasal sabunlar, yetersiz beslenme, yaş dolayısıyla hücre yenilenmesinin yavaşlaması birer etkendir.

Haftada bir yapılacak limon maskesi cildin ihtiyacı olan, C vitamini, potasyum, lutein ve sitrik asidi dışardan uygulayarak, taze ve parlak bir cilt tonuna ulaşılabilir.

C vitaminini, kolajen üretimini arttırdığından ciltte elastiklik sağlar. potasyum, cildin nemlenmesini sağlamaktadır, lutein, antioksidan sistemini güçlendirir, sitrik asit ise, özellikle sivilce sorununda oldukça etkilidir, parlaklık verir, gözenekleri sıkılaştırır, cilt rengini açar ve yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.

Taze ve parlak bir cilt için limon maskesi;

3 yemek kaşığı yeşil çay

2 çay kaşığı limon suyu

1 yumurtanın beyazı

1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı;

İlk olarak bal ve yumurtanın beyazı karıştırılır, daha sonra limon suyu ve yeşil çay eklenir, hazırlanan karışım 10 dakika buzdolabında bekletilir.

Daha sonra gülsuyu ile temizlenen cilde maske uygulanır. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır, tekrar gülsuyu ile cilt temizlenir ve 5 dakika bekleyip hafif bir nemlendirici sürülür.

Haftada 1 defa yapılması gerekir, ayrıca her gün sabah ve akşam olmak üzere 2 defa gülsuyu ile temizlenir.

Limon suyunda bulunmakta olan sitrus, anti bakteriyel ve antioksidanlar sayesinde etki göstererek cildi serbest radikallerin hasarlarından korur, cilt hücrelerini yeniler ve cildinizin onarım sürecini hızlandırır.

Kısacası doğal yollarla taze ve parlak bir cilt için limon suyu en etkili bir bileşendir.

Cilt bakımında limon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Limon cilde faydalı olduğu kadar, kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarda vardır.

Limon ciltteki yağı aldığından dolayı kuru ciltlerde sorun yaratabilir, cildi hassas ve kuru olanlar limonu kesinlikle tek başına cilde uygulanmamalı, yoğurt veya bal ile karıştırarak kullanılabilir bu gibi durumlarda.

Yorum Ve Yardım Bölümü!