Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Tıp literatüründe onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarı son derece yüksek oranda bulaşıcı olan bir enfeksiyon türüdür. Tırnak mantarı sıklıkla ayakta görülmesine rağmen el tırnaklarına da bulaşabilir.

Tırnak tedavisi için doktorunuza danışabileceğiniz gibi evde uygulayabileceğiniz doğal bileşenlerden oluşan kürler hazırlayarak da tırnak mantarıyla mücadele edebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnağın sarımsı bir renk alması

Şekil bozukluğu

Koku

Pul pul dökülme

Ağrı ve kızarıklık

İki yöntemle tedavi edilebilmektedir;

1 – Tıbbi Yöntemler ile tedavi

Mantarlar ayakta çoğunlukla başparmağa ya da serçe parmağa yerleşirler ve parmaklarımızda bulunan keratinde yaşamaya başlarlar.

Tırnaklarımız sert keratinden oluştukları için kimi durumlarda mantar sert keratin dokusuna nüfus ederek buraya yerleşir ve bu durumda tırnak mantarı oluşur.

Tırnakta oluşan mantar enfeksiyonları kendi kendilerine iyileşmez, mutlaka dışarıdan müdahale edilerek tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi edilmeyen mantar enfeksiyonları yayılır ve daha büyük tıbbi sorun haline gelebilir. Tırnak mantarı tedavisinde 3 yöntem uygulanır;

1- Oral yolla ( ağızdan ) alınan ilaçlar ile tedavi

2- Törpüleme gibi aşındırıcı yollarla tedavi

3- Tırnak üzerine sürülen solüsyonlar ile tedavi

Tırnak mantarı tedavisinde enfekte olmuş tırnağın tamamen uzayarak, kesilmesi gerektiğinden tedavinin tamamlanması 6 ayı bulabilir.

2 – Tırnak Mantarı tedavisi için Evde Hazırlayabileceğiniz Tedavi edici Kürler

Tırnak tedavisinde doktordan yardım alarak ilerlemek en mantıklı yol olmasına rağmen kimi zaman evde hazırlanan basit tarifler ile de mantarı tedavi etmeye çalışabilirsiniz.

Tırnak mantarı çok yaygın bir problem olduğundan evde denenerek sonuç alınmış belli başlı tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Sirke dezenfektan özelliği bilinen bir maddedir. Ayağınızda bulunan mantarı sirkeyi ve suyu eşit miktarda karıştırıp, pamuk yardımıyla enfekte olan bölgeye uygulayarak da tedavi edebilirsiniz.

Önemli nokta sirkeli suyu 30 dakika boyunca ayakta bırakmak ve sonrasında nemli bölge kalmayana kadar kurulamaktır.

Çay ağacı yağı aynı sirke gibi antiseptik özelliği bulunan bir yağ türüdür. Mantarlı bölgenin her daim sterilize edilmesi gerektiğinden zeytinyağı ile karıştırarak bir kür hazırlayabilir bu kürü enfekte olmuş tırnağa sürerek tedavinize başlayabilirsiniz.

10 dakika tırnakta bırakılan karışım ardından yıkanmalı ve iyi derecede kurulanmalıdır ( aynı kürü kekikyağı ve zeytinyağı ile de kullanabilirsiniz) .

Sarımsak doğal antibiyotik özelliği bilinen hatta antibiyotik ilaçlarının yapımında kullanılan bir maddedir. Sıcak suyun içerisine ezerek attığınız bir baş sarımsak size mantar ile savaşmanız için gerekli olan solüsyonu verir. Ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin sonrasında kurulayın.

Yorum Ve Yardım Bölümü!