Tırnak mantarı nasıl önlenir?

Tırnak mantarı hem ellerde hem de ayaklarda görülen bir problemdir. Bu problem önemli cilt problemleri arasında yer alır. Mücadele ederken sabırlı olmak ve adım adım bütün uygulamaları gerçekleştirmek gerekir. Bu uygulamalar içinde günlük bakım ve ekstra yöntemler de yer alır. Tırnak mantarı konusunda temizlik de oldukça önemlidir. Çünkü mantar üreyebilen, çoğalabilen bir hastalıktır. Başkasının eşyalarından da geçebilir.

Tırnak Mantarını Önlemek

Mantar el ve ayaklarda görülse de en çok ayaklarda görülüyor. Hem eller için hem de ayaklar için bazı tedbirler almak gerekiyor. Tırnak mantarını önlemek için dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar var.

Ayakkabı Seçimi: ayak mantarı genelde ayak baş parmağında görülür. Ama zamanla diğer parmaklara da sıçrayabilir. Yani mantar başka parmaklara da bulaşabiliyor. Mantar nemli ve havasız ortamlarda görülüyor. Bu nedenle sağlıksız ve hava almayan ayakkabıları giymek mantar oluşumunu destekliyor. Ayakkabı seçimi sağlığımız açısından oldukça önem taşıyor. Bu nedenle ayakkabı seçerken kaliteli malzemeden yapılmasına dikkat etmeliyiz. Bunun dışında yine ayakkabının içinde uzun süre kalan ayaklar da mantara yakalanabilir. Bu nedenle arada ayaklarımızı havalandırmalıyız.

Kullanılan Eşyalar: Banyo gibi ortak kullanılan yerlerde herkesin kendi terliği olmalıdır. Ayak mantarının terliklerden bulaşma ihtimali yüksektir. Ayrıca havuz gibi ya da dışarıda ortak kullanılan duşlarda da aynı risk vardır. bu nedenle kalabalıkların kullandığı ortak kullanım alanlarında kendi eşyalarımızı kullanmalıyız. Başkalarının eşyalarından uzak durmalıyız. Terliklerimizi de ayağımızdan çıkarmamak gerekir. Ayrıca havuzlar da mantarın üreme alanlarındandır. Havuzda çok uzun süre kalmamak gerekir.

Bunların dışında el ve ayaklar yıkandıktan sonra kurutulmalıdır. Özellikle ayaklar nemli iken çorap ya da ayakkabı giyilmemelidir. Önce iyice kurutulmalıdır sonra çorap ya da ayakkabı giyilmelidir. Unutulmamalıdır ki mantar nemli ve havasız alanları sever. Mantardan korunmak için ona bu alanı oluşturmamalıyız.

Tırnak Kesme İşlemi: Mantarın çoğalabilen ve bulaşabilen bir hastalık olduğunu biliyoruz. bu nedenle tırnak keserken de bunu bilinçli yapmalıyız. Ayak parmaklarımızın birinde mantar varsa öbürlerini korumaya çalışmalıyız. Yani hepsini aynı makasla kesmek mantarın çoğalmasına sebep olacağından farklı makaslar kullanmalıyız.

El Mantarı: El mantarı da ayak mantarı gibi üreyebilir. Bir parmaktan diğerine geçebilir. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. El mantarını ortaya çıkaran sebepler düşünüldüğünde en çok kadınlarda görülen bir cilt problemidir. Çünkü kadınlar gün boyu temizlik yapıp bulaşık yıkarken sudan çıkmayan elleri sürekli nemli kalıyor. Mantar da nemi sevdiğinden kadınlarda sık görülüyor. Mantarı tetikleyen başka durumlar da var. Kullanılan temizlik malzemeleri, deterjanlar da mantarın oluşumunu destekleyip çoğaltmaya sebep oluyor. Bütün bu sebeplerden dolayı günlük işlerde eldiven kullanılmalı ve eller olabildiğince sudan uzak tutulmalıdır. Tırnakları herkes kendi makasıyla kesmelidir. Özellikle havlu kişiye özel olmalıdır. Genelde tırnak makası, havlu, terlik gibi eşyalarla çoğalan mantar için böylece önlem alınmış olur.

Limonlu Su: Bütün bu önlemleri almakta geciktiyseniz ve mantar tırnaklarınızda oluşmaya başladıysa bunun için doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Bunun için en kolay ve en etkili yöntemlerden biri de tırnakları limonlu suya batırmaktır. Bunun için bir kaba su koyup içine limon sıkabilirsiniz. Ellerinizi bir müddet limonlu suda bekletebilirsiniz. Ya da tırnaklarınıza direkt olarak limon suyu sürebilirsiniz. Her ikisi de mantar için uygulanabilecek bir yöntemdir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi de mantarlar için uygulanabilecek yöntemler içinde yer alır. Bunun için içi su dolu bir kaba yarım çay bardağı elma sirkesi koyup ayaklarınızı içinde bekletebilirsiniz. Önemli olan bütün bu işlemlerden sonra el ve ayakların tamamen kurutulmasıdır.

 

Yorum Ve Yardım Bölümü!