Tırnak Morarması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak morarması, özellikle tırnaklar üstüne düşen ağır cisimler ve ya tırnaklarımızın kıskaç yapan iki cismin arasında sıkışması sonucu, tırnakta morarma oluşur.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu morarmanın oluşmasının hemen ardından ilk müdahalenin yapılması gerekliliğidir. Hiç şüphesiz, bu yapılacak müdahale morarmanın şiddetini azaltmış olur.

Tırnak Morarmasında Yapılacak Olan İlk Müdahale

Tırnakta morarmanın oluşmasının hemen ardından morarmanın olduğu bölgeye buz müdahalesi yapılmalı ve bu müdahale 15-20 dakika boyunca devam etmelidir.

Bu sayede sıkışan alandaki kan akışı yavaşlayarak daha az morarmaya sebep olacak bir durum söz konusu olur.

Bu sayede uygulanacak olan diğer doğal yöntemlerden daha etkili cevap alınması kolaylaşır.

Tırnak Morarmasında Uygulanacak Olan Doğal Tedavi Yöntemleri

İlk müdahale de önemli olduğu kadar sonrası içinde buzla uygulanacak olan tedavi hiç kuşkusuz, tırnağın morarmayı çabuk atmasını sağlar.

Böylece, özellikle tırnak kayıplarına yol açabilecek nitelikte morarmaların da önüne geçilir.

Uygulanabilecek bir diğer doğal yöntem, tuzlu su uygulamasıdır. Bu uygulamaya geçmeden önce tırnaklarınız olabilecek en kısa hale getirilerek, elleriniz tuzlu su içerisinde 15 ya da 20 dakika kadar bekletilir,

sonrasında çıkarılan parmağınız çok fazla sıkmadan kuru olan bir bezle sarılarak, tırnağınızda ki morarma geçene kadar bu uygulama günlük olarak uygulanabilir.

Bir diğer doğal yöntemimiz; kil ile uygulanır. Kili, ılık bir su kullanarak toz halinden, krem kıvamına gelene kadar karıştırarak; moraran tırnağımızın her yerine yedirerek bunu uygulayabiliriz.

Aynı uygulamayı zerdeçal tozu ile de yaparak; zerdeçalın bakteri öldürücü ve ateş sökücü özelliğinden de yararlanabiliriz.

Bu konuda bir diğer etkili yöntem, hardal yağı masajı olacaktır. Bu bölgeye hardal yağı ile yapacağınız masaj ile moraran parmağınız, hızlı bir iyileşme sürecine girecektir.

Bu doğal yöntemleri sizler de deneyerek, parmak morarmasından kurtulabilirsiniz.

Yorum Ve Yardım Bölümü!